Jsou i dnes antigenní testy spolehlivé?



Asi všichni si pamatujeme, když i u nás byla epidemie covidu v plné síle. Tehdy byly jednou z pomůcek, jak identifikovat nakažené, i antigenní testy. Ty měly tu výhodu, že byly poměrně jednoduché a člověk si je mohl provést i sám doma. Prodávaly se tedy v lékárnách, a lidé se tak snažili mít jistotu, že skutečně mají pouze rýmu či chřipku, a nikoliv covid.

Dnes by se však mohlo zdát, že se situace poněkud změnila. Jistě, stále ještě je můžeme v lékárnách koupit, avšak je otázkou, zda jsou ještě dostatečně spolehlivé, aby s jejich pomocí bylo možné skutečně určit, zda jsme tímto virem nakaženi.

lékárna s antigenními testy

Jistě, můžeme se divit, proč by najednou přestaly fungovat. Přeci jen, po celou dobu, kdy u nás byla pandemie v plné síle, byly hojně a celkem s úspěchem využívány. Proč by tedy měla jejich výpovědní hodnota najednou tak klesat?

Důvodem je bohužel to, že viry během času mutují, pokud mají tu možnost. To ostatně víme sami, koneckonců asi všichni známe názvy nejrůznějších variant, jako gama, omikron, delta a další. A ačkoliv některé varianty si mohou být blízké, čím více jich je, tím více se od sebe mohou některé lišit.

lékař v zaměstnání

Je tedy velmi dobře možné, že ačkoliv antigenní test rozpozná určité varianty, ty nejnovější, případně ty, které jsou nejvíce odlišné od těch běžných, již nerozezná a dá nám falešně negativní výsledek. To je bohužel něco, s čím musíme u těchto rychlotestů počítat, stejně jako s tím, že antigeny jsou aktivní pouze po určitou dobu. Pokud již tedy virus v sobě máme několik dní, pak je také dost dobře možné, že jej tento typ testu již nerozezná. Proto, pokud máme pocit, že jsme tuto nemoc chytli, je rozhodně lepší zajít si k lékaři. Ten má k dispozici mnohem přesnější testy, případně může poslat stěry či krev do laboratoře, kde nákazu definitivně potvrdí či vyvrátí. A to je ta nejspolehlivější možnost.