Máte rádi myšlenkové experimenty? Například vedené tak, abychom si uvědomili důležitost některých současných vymožeností? Kdybychom se nyní měli zamyslet nad tím, jak velkou pohromou by se stalo, kdybychom rázem neměli toaletní papír, anebo by vyhynuli všichni instalatéři, kteří se starají o průchodnost kanalizačních systémů, dobrali bychom se možná k zajímavým výsledkům. Dalším myšlenkovým experimentem, co by mohl zaujmout vaši pozornost, je zamyšlení nad existencí pružin. Úplně všech, počínaje té mikro pružinky ve vaší propisovací tužce a konče pružinami na nápravách automobilů.
Pružina je na první pohled celkem malicherná drobnost, něco, co bychom velice snadno a rychle vyhodili do popelnice, až by se za ní zaprášilo. Je to však nepostradatelná součástka, která se stará o správný chod mnoha pomůcek, nářadí, strojů a systémů. Bez pružin by se náš současný svět propadl hluboko o několik století zpět, a to by pak mělo přímo katastrofální důsledky. Jen si představte, že v bytě nemáte chladničku, pračku, vysavač, mixér, kávovar, televizi, počítač, nábytek a mnoho dalších bytových doplňků, a namísto auta, motorky, autobusu, vlaku, letadla či jízdního kola máme jen svá chodidla a v lepším případě vlastního koně či dřevěný trakař. Jak by se nám žilo bez těchto věcí?
Možná by se vyplatilo zapsat do všech světových kalendářů významný den, třeba 27. květen jako „Den pružin“. A v souvislosti s tím jej slavit jako státní svátek a připomínat si tím i výrobce hutního materiálu – pružinové oceli v prodeji, bez níž by žádná pružina nemohla spatřit světlo světa. Hutní prvovýroba se stará o to, abychom měli pružiny k dispozici v každodenním životě a abychom si svůj současný životní standard také udrželi na stávající úrovni. Buďme tedy vděční lidem, kteří v ocelárnách zhotovují pružinové polotovary a distribuují je k dalšímu zpracování například do strojírenských firem.