Chcete si pronajmout vůz z autopůjčovny v Praze 9 na občasné výlety do přírody, ale nemáte představu o tom, jaká místa by stála za úvahu pro jednodenní nebo víkendový výlet? Pak by se vám mohli hodit pár tipů, z nichž některé čerpají z vlastní zkušenosti.
Rezervace a chráněná území říčních toků
Národní park Podyjí – údolí řeky Dyje pod Vranovskou přehradou vytváří malebný kaňon s neporušenou přírodou. Je to jeden ze čtyř národních parků v naší zemi a vězte, že stojí za to nahlédnout mu pod pokličku. Objevíte tu fantastické vyhlídky a velmi romantická místa, která vám mohou připadat jako na nebesích v božském ráji. Je tu ticho a klid a vhodné je zaparkovat vůz na vhodném odlehlém místě mimo civilizaci a projet se kolem Dyje na kole.
Stará řeka a Novořecké močály – ti z vás, co se někdy plavili po Lužnici, se museli rozhodnout, zda dát přednost plavbě po Staré nebo Nové řece. Na Rozvodí se kaňon Lužnice rozděluje na dva nezávislé říční toky. Nová řeka je umělý kanál – byla vybudována v době renesance a Stará řeka je původní říční koryto. Obě místa jsou kouzelná, ovšem na Staré řece objevíte původní rostlinné druhy v podobě pralesa, který nemá ve středu Evropy obdoby. Krásu tamní krajiny totiž doplňuje jemný říční písek, který se tu vyskytuje na horním toku Lužnice takřka všude, proto se tu také písek těžil již za socialismu a po těžbě tu nyní jsou k dispozici pro báječné koupání zatopené pískovny u Suchdola a Veselí nad Lužnicí.
Národní park Křivoklátsko – prozatím je Křivoklátsko chráněnou krajinnou oblastí, ale mělo by se změnit na národní park, podobně jako je tomu v Podyjí. Překrásnou krajinu s mnoha vyhlídkami, kouzelnými říčními meandry, rozsáhlými loukami a lesy tu znají především vodáci, ovšem autem se dá zajet do míst, kam se vodáci při plavbě nedostanou, například k vyhlídkám u zříceniny hradu Krašov. Vyplatí se tu sjednat ubytování v některém z kempů nebo v penzionu a prozkoumat horní a střední tok Berounky důkladněji.